I když bylo zařízení zasaženo tekutinou a nejde zapnout, nic není ztraceno! Opravíme váš notebook, mobil či tablet avšak hraje se o čas.
Na internetu koluje řada rad jak zachránit politý telefon třeba hozením do rýže. My však považujem tuto radu za fámu, protože je pravděpodobné, že by telefon fungoval i po vyschnutí bez rýže.
Více záleží na množství tekutiny a jeho složení. Řada tekutin totiž obsahují větší či menší obsah kyselin (Kyselina fosforečná, citrónová, octová) a solí, které poškozují elektroniku oxidací. Může vzniknout zkrat nebo odleptájí části spojů desky .
Je to tak trochu loterie zdali notebook po vyschnutí bude fungovat či nebude. Kyseliny a soli pracují pomalu ale jistě a polité zařízení může selhat až po delší době. V první řadě odpojite počítač, telefon z nabíječky a vyjměte baterii, protože zařízení s baterií je stále pod proudem a hrozí, že dojde ke zkratu. Dále bychom měli zařízení okapat ale né sušit !! Při sušení dochází k chemické reakci tekutiny a zařízení, teplo jen urychlí tento chemický proces a odleptá větší či měnší část vodivých spojů a kontaktů. Pokud nám jde o záchranu notebooku či telefonu hraje roli každý den, každá hodina. Čím dříve je počítač předán technikovi tím je šance na záchranu je větší.
Oprava zpravidla probíhá kompletním rozebrání zařízení do šroubku, sundání všech krycích folii. Potom čištění elektronických dílů v ultrazvuku a lihovém roztoku. Po vysušení všech eletronických dílu oprava teprve začíná. Probíhá celá řada testů a měření kde se krok za krokem dozvídáme kde může být problém. Někdy je však deska natolik poškozená, že odstranit všechny chyby prostě nejsou v lidské moci. Nejlepší rada je tedy držet tekutiny od zařízení co nejdál a v případě polití rychle jednat.